W jakim kantorze najlepiej wymienić walutę?

W dzisiejszych czasach podróżowanie czy robienie zakupów online ze stron zagranicznych nie jest czymś nadzwyczajnym. Jako że na całym świecie kraje posługują się różnymi walutami, często do tego celu konieczne jest wymienienie waluty. Aktualnie można zrobić to na trzy różne sposoby – poprzez kantor stacjonarny, kantor internetowy oraz bank. Które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne?

Wybór kantoru walutowego

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem na wymienienie gotówki był kantor stacjonarny. Teraz, w dobie internetu, można zrobić to także poprzez specjalne kantory internetowe oraz banki. Mając tak szeroki wybór wiele osób zastanawia się nad tym które z tych rozwiązań pozwoli na zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy. Każdy z kantorów ma swoje wady i zalety, dlatego dobrze jest się z nimi zapoznać przez podjęciem decyzji.

Kantor stacjonarny, który od lat cieszy się popularnością, ma jedną dużą zaletę jaką jest wymiana gotówki na oczach klienta, w trybie natychmiastowym i bez oczekiwania na zatwierdzenie transakcji. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że z gotówką coś się stanie lub transakcja się nie powiedzie. Nie ma jednak pewności, że klient nie dostanie fałszywej gotówki. Pomimo to kantor walutowy stacjonarny cieszy się niezwykłą popularnością i zaufaniem wśród Polaków. Podejrzenia wzbudza natomiast kantor internetowy, ze względu na fakt, iż wiele osób woli posługiwać się gotówką niż płacić przelewami czy też trzymać pieniądze na koncie. Ponadto, nie podlega on prawu dewizowemu, co oznacza, że transakcje mogą nie być tak bezpieczne, jakby się wydawało. Kantor internetowy ma jednak kilka zalet. Jedną z nich jest możliwość szybkiego przewalutowania pieniędzy, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Kantory online często oferują lepszy kurs, dzięki czemu można zaoszczędzić drobną sumę pieniędzy, w szczególności gdy chce się wymienić większą kwotę. Istnieje jeszcze jeden sposób na przewalutowanie gotówki – poprzez bank. Wymiana walut w banku może odbywać się w kasie lub za granicą, za pomocą karty. Przewalutowanie wydaje się prostsze od kantoru stacjonarnego oraz internetowego, ponieważ nie jest wymagane wcześniejsze wymienienie gotówki – można zapłacić kartą, a bank sam dokona wymiany waluty. Nie jest to jednak najlepszy sposób, ponieważ bank w ten sposób zarabia na kliencie, pobierając więcej pieniędzy niż zapłaciłoby się za standardowe przewalutowanie. Kursy walut proponowane przez bank są wyższe i mniej korzystne dla klienta.

Z jakiego kantoru skorzystać?

Wybór kantoru może stanowić problem ze względu na liczne wady i zalety dostępnych opcji. Warto zatem przy wybieraniu kantoru zwrócić największą uwagę na najbardziej interesujące nas kwestie. Dla jednych może to być różnica w kursie walut, a dla innych dostępność dodatkowych usług, takich jak skup złota czy hurtowa wymiana waluty. Ponadto, dobrze jest skorzystać z usług kantoru, który istnieje od dłuższego czasu na rynku i jest sprawdzony przez znajomych lub rodzinę.